sobota, 1 lutego 2014

Archiwalia luty 2009: Izrael. Tel Aviv, Jaffa, ostodoksi, pustynia Negev, Beduini, Morze Martwe

[Izrael 1] Ludzie


Link 22.02.2009 :: 12:51 Komentuj (4)
Zawsze i wszędzie interesują mnie ludzie i ich zwykłe bytowanie.
Dlatego zaczynam naszą izraelską włóczęgę od migawek pokazujących mieszkańców Izraela w życiu codziennym.Można tam znaleźć malownicze bastiony ortodoksji i ultraortodoksji, osobliwą krzyżówkę wschodnioeuropejskiego sztetlu z Bliskim Wschodem, spotkać Żydów orientalnych, nowych emigrantów, szczególnie przybyłych w ostatnich latach z Rosji, Arabów, druzów, beduinów, Palestyńczyków. Wszędzie widać obecnych na każdym kroku żołnierzy i żołnierki. Współczesny Izrael to kulturowy tygiel, przenikanie się Wschodu i Zachodu, tradycji i nowoczesności.
Jak zwykle dwuklik = rozmiar oryginalny zdjęcia.

Kontrola uliczna na jerozolimskiej Via Dolorosa.

Obecni wszędzie nieogoleni żołnierze z karabinami niedbale przewieszonymi przez ramię wydają się niechlujni i niezdyscyplinowani.Ten luz jest pozorny, a armia izraelska jedną z najlepiej wyszkolonych i skutecznych na świecie.Reklamówki zdawały się być nieodłącznym elementem tradycyjnego stroju.

W Tyberiadzie nad Jeziorem Genezaret często wypoczywają rodziny Żydów ortodoksyjnych i ultraortodoksów. Ten chłopczyk na razie jest tylko lekko wkurzony, za chwilę siądzie na chodniku, wymuszając coś na rodzicach głośnym płaczem i krzykiem w  nieznanym nam języku hebrajskim.

Zarówno Żydzi zeświecczeni, jak i ortodoksyjni kultywują wartości rodzinne. Często można spotkać rodziny, w których za pogrążonym w rozmyślaniach ojcem drepcze matka otoczona gromadką dzieci.
Na ogół izraelskie dzieci są  pogodne i robią wrażenie beztroskich.

Promenada nadmorska prowadząca z Tel Avivu do Jaffy jest popularnym miejscem spacerów.


Na jerozolimskim bruku bawią się dzieci, jak dwa tysiące lat temu - na tych samych kamieniach.

Chłopcy po bar micwie przed Ścianą Płaczu.

Arabska dziewczyna nad brzegiem Morza Martwego...

...i na pustyni Negev. Spotkaliśmy też Arabki nowoczesne:

Spontaniczny taniec przy ludowej muzyce plynącej z przenośnego magnetofonu nad brzegiem Morza Martwego.

Mieszkanka beduińskiego namiotu na pustyni Negew przed swoim domem

wraz z bratem

i ojcem (dziadkiem?). Niespodziewanie zaproszono nas na poczęstunek do namiotu beduinów, gdy zboczyliśmy z głównej drogi w bezdroża. W odcinku kulinarnym będzie o tym więcej.

Kolejny spotkany mieszkaniec pustyni.

Nad wzburzonym Morzem Śródziemnym

i kąpiel w gęstej, oleistej i ciepłej wodzie Morza Martwego.

Specyficznym i bardzo ciekawym miejscem są targowiska. Przyjemnie było zasiąść w Jerozolimie przy ulicznym stoliku sącząc herbatę z mięty i obserwować sprzedawców i przechodniów idących Via Dolorosa.Lubię też małe sklepiki z wszystkim, szwarcem, mydłem i powidłem:Ryba św. Piotra, czyli tilapia jest popularna i smacznie przyrządzana w koszernych i arabskich restauracjach. Łowi się ja w Jeziorze Galilejskim - tutaj sklepik rybny w Tyberiadzie, mieście nad tym jeziorem.
Tradycja splata się z nowoczesnością:

Tankowanie.

Walentynki.

"Opór", film wyświetlany i u nas.

Młoda para na wiekowych schodach.

Moda i tradycja w koszernej telawiwskiej restauracji przy Bulwarze Rothschilda.
Do zobaczenia!


[Izrael 2]Od Wzgórz Golan po Tel Awiw - Jafo


Link 25.02.2009 :: 18:56 Komentuj (4)
Dziś pobieżnie, bo tutaj nie da się inaczej, odwiedzimy północny i środkowy Izrael. Bohaterką osobnego "odcinka" będzie Jerozolima, a w jeszcze kolejnym przeniesiemy się na gorące południe kraju.
Włóczyliśmy się po Izraelu wypożyczonym na lotnisku Ben Gurion samochodem (sieć Budget), to był jedyny sposób, by być niezależnym i w miarę solidnie zobaczyć różne regiony tego małego, lecz ciekawego kraju.Okazało się, że poruszanie się po Izraelu nie jest ani trudne, ani niebezpieczne - pod warunkiem przestrzegania pewnych zasad.

Wypożyczony samochodzik Hyundai Getz spisywał się na drogach i bezdrożach bardzo dobrze.

Znaki i tablice informacyjne nie zawsze ułatwiały poruszanie się, ale mieliśmy mapy i gps, choć jak się okazało, bez map Autonomii Palestyńskiej.

Alternatywny środek transportu

Spotykaliśmy i takie biblijne "pojazdy", również na drogach szybkiego ruchu.

Jezioro Galilejskie, zwane Genezaret. Za nim majaczą Wzgórza Golan. Nie należy tam zbaczać z szosy z uwagi na możliwość natknięcia się na miny.

Tyberiada, uzdrowisko nad jeziorem i jedno z czterech świętych miast żydowskich. Znajdują się tutaj groby żydowskich mędrców z XII wiecznym filozofem Mojżeszem Majmonidesem i rabbim Akibą Ben Josefem, którego Rzymianie obdarli żywcem ze skóry. Obecnie można tu spotkać zarówno ortodoksów, jak i hedonistów, których przyciągają gorące źródła, usytuowane na peryferiach miasta.

W tym samym jeziorze apostoł Piotr łowił ryby - dziś w Galilei masowo podawane są ryby św. Piotra, tilapie.

Ortodoksyjna elegantka na tyberiadzkiej ulicy.

W Tyberiadzie, jak w niemal całym kraju stare splata się z nowym, sąsiadują obok siebie różne religie.

Łagodne wzgórza Galilei.Kolebka chrześcijaństwa, Nazaret, jest dziś hałaśliwą aglomeracją i największym arabskim miastem w Izraelu.Kafr Kana, niewielkie arabskie miasteczko schowane wśród gajów oliwek i granatów.
Tu nastąpiła wg Ewangelii św. Jana przemiana wody w wino, o czym przypominają te gliniane naczynia.

Napisy w miastach, czy dzielnicach arabskich dla nas tylko ładnie wyglądają. Nie potrafimy odczytać ich znaczenia.Pustynia Judzka kontrastuje z zielenią doliny Jordanu, pełną kwiatów, sadów cytrusowych i cedrowych gajów.Domy przed wiekami wykute w skałach do dziś są zamieszkane.Na horyzoncie majaczą palestyńskie miasteczka.


Wybraliśmy się do Autonomii Palestyńskiej. Palestyńscy żołnierze nie mają zbyt przyjaznych min na widok izraelskich numerów rejestracyjnych.
 
Po palestyńską flagą zmierzamy w kierunku Jerycha.

Jerycho widziane pobieżnie rozczarowuje. Wracamy do Izraela.

Warto zatrzymać się na trochę w Tel Awiwie i Jaffie.

Tel Awiw to kwintesencja nowoczesnego Izraela, miasto pulsujące energią przez całą dobę. Powstało zaledwie sto lat temu na wydmach na północ od Jaffy (Yafo). Tel po hebrajsku to wzgórze, Awiw- wiosna.

W Tel Awiwie spotykaliśmy chasydzkich misjonarzy. Mieszkańcy miasta nie lubią ich, krytykują za lenistwo i fanatyzm.

Tradycyjnie wypatrywałam rowerzystów, zawsze bliskich sercu.

Nocne życie.

Wichry znad pustyni zapyliły powietrze, za chwilę nadejdzie krótkotrwała silna burza. Ta arabska dziewczyna nic sobie z tego nie robi, ze stoickim spokojem siedzi na trawniku w huraganowych porywach wiatru. O czym myśli?

Jednym z niewielu islamskich akcentów w Tel Awiwie jest meczet Hasan-Beka, obecnie niemal wtopiony w nowoczesny biurowiec.

Cezanne, Chagall, Dali, Monet, Henri Moore, Auguste Rodin, Archipenko, Picasso, Klimt, Kadinsky, Gottlieb...prace ich i wielu innych znakomitości można zobaczyć w Tel Aviv Museum of Art 
Serdecznie polecam, należy na zwiedzanie zarezerwować sobie kilka godzin i ok. 40 szekli.

Wszędzie kuszą świeże miejscowe owoce i sok wyciskany z nich na oczach spragnionych.

Jeden z większych w Izraelu bazarów, Karmel. Można tam kupić wszystko. Na przykład pamiątki produkowane na masową skalę,

piękne, pachnące kwiaty wprost ze sztucznie nawodnionych (największym problemem w gospodarce rolnej Izraela jest permanentna susza) ogrodów.


Tel Awiw widziany z Jaffy.

Jaffa (hebr. piękne) jest teraz dzielnicą Tel Awiwu. Miasto liczy 4000 lat. Wg Biblii , kiedy Bóg rozgniewał się na grzesznych ludzi, sprowadził potop, by ich zgładzić i rozpocząć dzieło stworzenia od nowa. Gdy wody opadły, arka Noego osiadła na górze Ararat, a jego najmłodszy syn, Jafet znalazł ładne wzgórze nad zatoką i postanowił się tam osiedlić. Tak powstała Jaffa. Miasto zachowało wiele z biblijnego klimatu. Tutaj wyładowano sławne cedry libańskie, tu mieszkał przez pewien czas apostoł Piotr w domu grabarza Szymona. Ok. 3400 lat temu Jaffę zdobyli Egipcjanie. Później pojawił się tu Aleksander Wielki, Herod, Ryszard Lwie Serce, Napoleon i Turcy, na przemian niszcząc i budując. Współczesna Jaffa zachowała orientalny koloryt, mieszkańcami jej są imigranci z krajów Afryki Północnej i Europy Środkowej.

Stare zaułki w Jaffie.

Tutaj mieszkał św. Piotr.

Przy  niemal wszystkich drzwiach widnieją mezuzy

Miasta są mocno ukwiecone.

Jaffa słynie ze swojego pchlego targu, czynnego codziennie za wyjątkiem szabatu.

Pchli targ.

Buty modne w dzielnicy arabskiej.

Boczna uliczka.

Jak zwykle w śródziemnomorskich krajach spotykamy mnóstwo wypasionych kotów.

Sprawiedliwość musi być: są i psiaki.

Żegnamy się z Jaffą...

... czeka Jerozolima, zapraszam za kilka dni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz