środa, 11 listopada 2015

Pocztówki znad Dunaju

Jesienny, niespodziewanie ciepły  weekend w Budapeszcie.

 Turul to nazwa mitycznego ptaka, prawdopodobnie raroga lub sokoła, który miał przyprowadzić lud Madziarów w miejsce obecnych Węgier. Choć nie jest oficjalnym godłem państwa, to stanowi ważny symbol narodowy Węgrów. Według innych interpretacji Turul ma cechy orła i kruka. Jest mitycznym praojcem narodu węgierskiego, świętym ptakiem totemowym Arpadów, lub postacią najwyższego boga Istena, mitycznym ojcem Attyli i Almosa. Na zdjęciu pomnik Turula górujący nad murami
zamku w Budzie.
 Lwy są w Budapeszcie wszędzie. Trafiłam na kilkanaście ich posągów  w rozmaitych stylach i miejscach. Innym zwierzęcym symbolem miasta jest kruk.

Znak herbowy króla Macieja Korwina,  kruk trzymający w dziobie złoty pierścień, to symbol królewskiego rodu Hunyadich. Wg legendy  król  węgierski  Korwin w latach 1458-1490 zobaczył pewnego dnia kruka kradnącego  drogocenny pierścień, który chwilę wcześniej zdjął z palca. Monarcha bez zastanowienia złapał i zabił ptaka, po czym odebrał mu klejnot. Na pamiątkę tego wydarzenia postanowił wpisać w swój herb sylwetkę kruka z pierścieniem w dziobie. 
 Kościół Macieja to jedna z najważniejszych budowli sakralnych na Węgrzech. Ze względu na swoją doniosłą rolę w historii państwa, Kościół Macieja nazywany jest powszechnie kościołem koronacyjnym. To tutaj koronowali się m.in. Karol Robert Andegaweński, Franciszek Józef I i Karol I Habsburg. Wschodnią wieżyczkę zdobi sylwetka  kruka z pierścieniem – znak herbowy Macieja Korwina. Na górnym zdjęciu - odbicie wieży kościoła w oknach hotelu Hilton, poniżej widok ogólny z konnym pomnikiem św. Stefana.
 

W innej ścianie hotelu Hilton odbija się Baszta Rybacka,  jeden z najbardziej znanych budapeszteńskich zabytków, zbudowana w stylu neoromańskim w miejscu dawnych murów zamkowych. Swą nazwę zawdzięcza średniowiecznemu cechowi rybaków, który bronił tej części murów. Z jej wież można obserwować Dunaj i jego przeciwległy brzeg.
 
 
 Widok z baszty.
 Wczesnym rankiem miasto jest wyludnione, widać tylko sprzątaczy i stróżów porządku.
 Mgła odrealnia miasto.
 Gołębie nad budzącym się do dnia Placem Bohaterów.

 Pomnik Anonima. To nieznany zakonnik, skrywający swą twarz pod kapturem habitu, który jest autorem Kroniki Węgrów,  pierwszej spisanej historii narodu. Podobno dotknięcie jego pióra ma magiczną moc, wielu w to wierzy, co widać po lśnieniu gęsiego pióra.
  Jak wszędzie spotykam swoich małych przyjaciół.
  Widok ze Wzgórza Gellerta na Wzgórze Zamkowe i Zamek Królewski.
 Najlepsze kasztany są na placu...
 Rozległe tereny dziedzińców zamkowych. Obecnie znajduje się tutaj Muzeum Historii Budapesztu , funkcjonuje tu również Galeria Narodowa i Biblioteka Narodowa im. Szechenyiego.
 
 Wszystkich ważnych budapeszteńskich miejsc strzegą nieruchomi jak posągi wartownicy, tutaj przed Pałacem Prezydenckim i Parlamentem.
Budynek parlamentu w Budapeszcie
 Nie tylko słynne zabytki ściągają wzrok, warto także spojrzeć na detale zwykłych kamienic.
 
 Niestety, są w Budapeszcie i takie domki, nieśmiało ukryte przez swych mieszkańców w zaroślach nad rzeką.


 Jeden z piękniejszych mostów, nieco przypominający mosty petersburskie, Most Łańcuchowy, strzeżony przez potężne lwy, zbudowany w latach 1839-1849. Most stanowił pierwsze stałe połączenie leżących po przeciwnych stronach Dunaju miast Budy i Pesztu. Był jednocześnie pierwszym mostem kamiennym na odcinku Dunaju w granicach ówczesnych Węgier. Uroczyste podwieszenie łańcucha zaplanowano latem 1848 roku. Łańcuch spoczywał wtedy na pływającym rusztowaniu, skąd całą operację mogło podziwiać też kilku zaproszonych gości, w tym István Széchenyi. Podczas wciągania łańcucha zerwała się lina na wielokrążku. Spadające tony metalu uderzyły w rusztowania z gośćmi, którzy wpadli do wody. Hrabia Széchenyi jako dobry pływak wyszedł z wypadku cało. Nigdy jednak nie przeszedł się po tym moście, ponieważ w dniu otwarcia leczył się już w zakładzie neurologicznym w Döbling. Most został wysadzony przez wycofujące się jednostki Wehrmachtu podczas II wojny światowej. Pierwszym z przedsięwzięć po jej zakończeniu stała się jego odbudowa. Do użytku oddano go 20 listopada 1949 – dokładnie w setną rocznicę powstania tego mostu. Lwy, które czuwają po obydwu krańcach mostu wykonał artysta rzeźbiarz János Marschalko. Wg Wikipedii.
  Widok z mostu na obydwa brzegi Dunaju...

 ...i na ogromne statki podążające wodnym  szlakiem.

Wielka Synagoga w Budapeszcie to największa synagoga w Europie i trzecia co do wielkości na świecie. Jest centrum judaizmu neologicznego, mieści 3000 osób. Synagoga ma 75 metrów długości i 27 metrów szerokości. została zbudowana w latach 1854-1859 w stylu mauretańskim, na bazie   muzułmańskiego stylu ukształtowanego w Afryce Północnej i Hiszpanii. Projekt synagogi wykonał Ludwig Förster, a wnętrza częściowo zaprojektował Frigyes Feszl. W synagodze na organach grali m.in Franciszek Liszt oraz Camille Saint-Saëns. Jeszcze przed II wojną światową, 3 lutego 1939 roku, synagoga została wysadzona w powietrze przez pronazistowskie ugrupowanie Strzałokrzyżowców. Trzyletni program odbudowy synagogi (w znacznym stopniu fundowany przez Estée Lauder, która przeznaczyła na odbudowę 5 milionów dolarów) został ukończony w 1996 roku.
 
Na nabrzeżu Dunaju, niedaleko budynku Parlamentu jest  pomnik upamiętniający Holocaust: buty, wiele par butów, dużych i małych, wykonanych z mosiądzu. W czasie Zagłady ludzie dorośli i dzieci musieli  tutaj ściągać buty tuż przed śmiercią. Stali  w tym miejscu w szeregu,  po czym byli rozstrzeliwani przez rewolwerowców z partii Strzałokrzyżowców,  spadali do  wody, a ich ciała porywał prąd rzeki. Nazwano wtedy ten odcinek rzeki Czerwonym Dunajem.
 Kolejny nietypowy pomnik upamiętniający Holocaust. Mnóstwo drobiazgów codziennego użytku, ubrań i dziecięcych ubranek, zabawek, zdjęć.
Poniżej  upamiętnienie Powstania Węgierskiego w 1956 roku.Na półokrągłym mostku stanął pomnik przywódcy węgierskiego powstania, Imre Nogy’ego. W palcie i kapeluszu, z przewieszonym przez ramię parasolem, jakby wyszedł na niedzielną przechadzkę, spogląda w stronę placu przed parlamentem. Stracony przez komunistów w 1958 roku, pochowany ze spętanymi drutem kolczastym rękami i nogami w grobie przeznaczonym dla kryminalistów, został w 1989 roku ekshumowany i uroczyście pochowany na Placu Bohaterów.
 
W wielkiej ilości budapeszteńskich pomników wyróżnia się  w jakiś sposób wzruszająca figurka dziewczynki bawiącej się z psem na Placu Vigado, dzieło Impre Nagya.
 Mnóstwo turystów zastyga nieruchomo do zdjęć, był to widok podobnie zajmujący, jak i budapeszteńskie pomniki.


  "Swobodna grupa" z Azji pozuje na wzgórzu Gellerta.

 Ulice są czyste i barwne, pełne przybyszów z różnych stron.
 
Ulubiony przez starych i młodych  modny pojazd przeznaczony do zwiedzania, to segway. W naszych miastach jeszcze nie widziałam, w Budapeszcie jest mnóstwo  przemieszczających się w ten sposób turystów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz